آشنایی با سازمان های امدادی و شرکت های خدمات آتش نشانی

خدمات آتش نشانی

آشنایی با سازمان های امدادی و شرکت های خدمات آتش نشانی

تعدد و افزایش روز افزون بلایا و حوادث در ایران اسلامی و جهان امروز لزوم داشتن دانش در مورد بحران ها را بیش از پیش خاطر نشان می سازد.

تجربه گستره وسیعی از بلایای طبیعی ، تلفات انسانی ، خسارات اقتصادی – اجتماعی و آثار ماندگار آنها ، بیانگر سانحه ‌‌خیزی ، آسیب‌پذیری شدید و در نتیجه خطرپذیری (ریسک پذیری) بالای کشور در برابر سوانح است.

از طرف دیگر چون تکنسین ها و دیگر اعضای مراکز فوریت های پزشکی جزئی از سازمان های امدادی در ایران هستند باید با دیگر سازمان های امدادی آشنایی داشته باشند تا بتوانند در مواقع لزوم با اعضای سازمان های دیگر ارتباط برقرار کرده و همچنین در امور یکدیگر مشکلی ایجاد ننمایند.

مبحث آشنایی با سازمان های امدادی همان طور که از نامش معلوم است ، به سازمان هایی که خدمات امدادی را در تمام شرایط ارائه می کنند می پردازند.

سازمان های امدادی

تاریخ نشان داده است علاوه بر اینکه انسان خود به خویشتن ……………………..

آسیب رسانیده است طبیعت نیز انسان را متحمل خسارت و آسیب کرده است.ازنمونه های بارز آسیب انسان به خویش جنگ را می توان نام برد و از آسیب های طبیعت به انسان بلایای طبعی مانند سیل و زلزله را می توان برشمرد.

انسان از همان روزهای اول به دنبال امداد رسانی و کمک به همنوعان خود بودند.شما می توانید یکی از انسان های نخستین را در نظر بگیرید که به دام حیوان درنده ای افتاده است و یک نفر دیگر با فهمیدن این موضوع به کمک وی می شتابد .خیلی راحت می توان به این نتیجه دست یافت که قدمت امداد وکمک به قدمت انسان می رسد.گرچه کمک و امداد رسانی در دنیای کنونی با گذشته متفاوت است ولی یک هدف مشترک را دنبال می کنند.

با پیشرفت فناوری و علوم بشری و پیدایش حوادث گوناگون طبیعی وغیرطبیعی انسان ها به این فکر افتادند که کمک رسانی وامداد را به صورت متمرکز و سازمانی در آورند که البته در این زمینه پس از هر اتفاق ناگواری به فکر پیشگیری از وقوع تکرار آن را می گرفتند و در حین همان اتفاق نیز به تجربیات گوناگونی دست می یافتند تا توانستند به چنین پیشرفت در زمینه امداد رسانی دست یابند و بتوانند که حادثه و امداد خواهی را به صورت مجزا مدیریت کنند.

این چنین بود که سازمان های امدادی گوناگونی با مسئولیت ها و وظایف مختلفی در کشور های گوناگون تشکیل گردید.در این بین سازمان های گوناگونی تشکیل شدند.تشکیل این سازمان ها از قوانین خاص خودشان پیروی می کنند که در زیر به نام بعضی از آنها اشاره می کنیم و در پست های جداگانه به بررسی آن می پردازیم.

جمعیت هلال احمر

کمیته بین المللی صلیب سرخ

مرکز فوریت های پزشکی

سازمان مدیریت بحران

ستاد حوادث و سوانح غیر مترقبه کشور

سازمان آتش نشانی

سازمان پدافند غیر عامل

 

شرکت های خدمات آتش نشانی  –  شرکت فنی مهندسی ظفر رسانا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *